Wrastanie paznokci, a możliwości podologa

14 stycznia 2022

Do wrastania paznokcia dochodzi gdy, ostry fragment paznokcia przebije otaczającą go tkankę, powodując zaczerwienienie, obrzęk, ból i narastanie ziarniny („dzikiego mięsa”). Z czasem pojawia się wysięk ropny, ponieważ rana zostaje skolonizowana przez bakterię. Jest to moment, gdy klient zaczyna szukać pomocy u specjalisty.

Podczas pierwszej wizyty z wrastającym paznokciem, przeprowadzamy wywiad – aby ustalić przyczynę tego stanu. Z naszej praktyki wynika, że najczęstszą przyczyną stanu zapalnego wokół paznokcia są:
– złe obcięcie paznokci (krzywo, na okrągło, pozostawiając ostre krawędzie),
– nosząc za ciasne buty,
– w wyniku urazu i uszkodzeń paznokcia,
– nadmiernej potliwości,
– zaburzonej biomechaniki stóp.

Następnie podcinamy drażniący fragment paznokcia, przepłukujemy preparatem dezynfekującym, zakładamy tamponadę i odpowiedni opatrunek. Wizyty odbywają się tak długo, aż doprowadzimy w pełni do zagojenia się rany wokół paznokcia. Jeżeli pojawia się wysięk ropny, pobieramy wymaz bakteriologiczny, by dopasować odpowiedni antybiotyk doustny. Gdy po wyleczeniu stanu zapalnego, paznokieć nadal ma tendencję do wrastania, zakładamy odpowiednią klamrę. Długość terapii jest uzależniona od szybkości wzrostu i jej grubości płytki paznokciowej.
Zdarzają się jednak przypadki, gdzie wały okołpaznokciowe są zbyt przerośnięte w stosunku do paznokcia. A zakładnie klamer przyniosłoby, tylko krótkotrwałe efekty. Wtedy klient kierowany jest przez Nas na plastykę wałów okołopaznokciowych, wykonywaną przez przeszkolonego w tej dziedzinie chirurga.
Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie i staramy się dopasować jak najlepsze rozwiązanie w problemie wrastania paznokci.