Podstawowy zabieg podologiczny jest przeznaczony dla każdego, ponieważ można go przeprowadzić profilaktycznie, oraz leczniczo w celu usunięcia zgłaszanych dolegliwości.
1. Każdy zabieg zaczynamy od wywiadu i oględzin stóp. Pozwoli nam to rozpoznać nieprawidłowości oraz dopasować odpowiednią formę terapii i pielęgnacji.
2. Dezynfekujemy stopy odpowiednim preparatem, po czym skracamy i oczyszczamy paznokcie. Jeśli istnieją wskazania, zakładamy tamponadę lub klamrę. Ale tylko po wcześniejszym uzgodnieniu z klientem.
3. Zrogowacenia, odciski zmiękczamy specjalnym preparatem przeznaczonym do tego typu zmian. Hiperkeratozy usuwamy przy pomocy jednorazowych ostrzy skalpeli i dłutek. Zabieg jest bezbolesny, ponieważ usuwamy nadmiar zrogowaciałego naskórka, nie doprowadzając przy tym do przerwania ciągłości głębszych warstw skóry. Na koniec, wygładzamy naskórek jednorazową kapką ścierną o odpowiedniej gradacji.
4. Aplikujemy odpowiedni krem/piankę na skórę stóp. Informujemy o pielęgnacji domowej i o możliwościach dalszej terapii. Jeżeli istnieje taka konieczność, kierujemy klienta do innych specjalistów (fizjoterapeuty, dermatologa, dietetyka itp.)
Wszystkie narzędzia wykorzystywane podczas podstawowego zabiegu podologicznego są wstępnie dezynfekowane, pakowane w pakiety i sterylizowane w autoklawie medycznym. Jednorazowe materiały, takie jak dłutka, skalpele czy kapki ścierne, są wyrzucane do pojemnika z odpadami medycznymi. Dzięki temu podstawowy zabieg podologiczny jest bezpieczny i zgodny ze standardami zapobiegania zakażeń.